Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

18. června 2013 v 19:17 | Ell
Název: Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Série: Miss Peregrine
Autor: Rasom Riggs
Vyšlo: 2012
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 358
Žánr: Sci-fi, fantasy, horor
Četla jsem: 8.-17.6.2013
Anotace: Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak - i když to zní jako něco nemožného - jsou možná stále naživu.

Já si ji nemůžu vynachválit. Hned jak jsem ji uviděla, musela jsem si odpřísáhnout, že si ji přečtu. Jsem moc ráda, že Jota nedělala obálku novou, ale tuhle ponechala z originálu. U mě si už samotná obálka získala srdíčko. Úplně z ní dýchá všechno to tajemno. Neměla bych srdce ji jen maličko z těch pěti hvězdiček ubrat.
Hodnocení obálky:
5/5
Ransom Riggs se narodil na dvě stě let staré farmě v Marylandu, kde chtěl jako dítě zůstat a stát se farmářem. V pěti letech se však s rodiči přestěhoval na Floridu, v současnosti má svůj domov v kraji podivných dětí - v Los Angeles. Prozatím stačil nasbírat diplomy na Kenyon College a na Fakultě filmové a televizní tvorby University of Southern California, oženit se a natočit několik cenami ověnčených krátkých filmů. Melouchaří jako blogger a autor-cestovatel, jeho eseje z cest Strange Geographies najdete na adrese mentalfloss.com nebo ransomriggs.com. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti je jeho prvním románem.


Po dlouhé době, co jsem si ji rezervovala v knihovně, ji mám konečně v rukou. Co v rukou, já ji dokonce i dočetla :D Nemám, co bych jí vytkla. Pěkně propracová, poutavý děj a skvělé prostředí. Kdo by se nebál, když se řekne sirotčinec pro podivné? Jediné, proč nemá plných pět hvězd je pro konec. Byl takový jak má být, ale žádný dojáček a já si prostě na dojáčky potrpím. Kniha je krásně propletena starými fotografiemi. To se už teď u mnoha knížek nevidí a já to příjemně uvítala. U mnoha jsem jen zírala s otevřenou pusou. Jedna fotografie byla i zpracovaná na obálku knihy. A mám takové tušení, že se ta obálka bude i skvěle vyjímat ve vaší knihovně, ale na to jak strašidelně vypadá, tak ve skutečnosti ani strašidelná není. Je hodně těžké, aby se člověk u knihy bál, to spíše ve filmech, ale na tuto knihu se dokonce připravuje i film, tak se možná tam, toho tajemna dočkám. Musím se přiznat, chvílemi jsem se u knihy i zasmála. Jinak jsem se nemohla nudit, hýřila dějem. Dozvěděla jsem se dokonce, že je prvním dílem. Takže bude pokračování! Už se těším na další fotografie a dobrodružství s Jacobem.
Úryvek z knížky :)
Netvor. Nepřítel podivných..
Sirotčinec podivných dětí.
Hodnocení knihy:
4.5/5
Šestnáctiletý Jacob žije se svou rodinou na Floridě, kde i vyrůstal. Když byl malý jeho dědeček, Abraham Partman mu vyprávěl různé strašidelné historky z jeho mládí. Jak byl donucen odcestovat ze svého rodného Polska až do Walesu na ostrov Cairnholm, kde se skrýval před netvory a stvůrami. V sirotčinci, kde se schovával, žil spolu s podivnými dětmi. Uměli levitovat, komunikovat s rostlinami, měli nepřiměřeně velkou sílu k svému tělu a další zvláštní schopnosti. Jacob tomu po čase přestal věřit a myslel si, že jsou to pouhé pohádky pro malé děti.
Dědeček začal stárnout a zapomínat. Proto, když Jacobovi volal, myslel si, že se o nic vážného neděje. Další panický záchvat, ale jak za ním přijel spolu se svým nejlepším kamarádem Ricky, našel ho v lese za domem v kaluži krve. Jacob ještě zahlédl netvora, který mu to udělal. Nemohl uvěřit, že opravdu existují a vše je pravda. Ještě než dědeček zemřel, stačil mu říct poslední slova.
Podle útržků posledních slov dědy, co vyluštil, se vydal na ostrov. Rodiče přemluvil a jeho otec jel s ním. Otec byl totiž ornitolog a na ostrově byli ptáci, o které se zajímal. Všichni to považovali za dobrý nápad, protože Jacobovi byl diagnostikován "akutní stres". Vyplynulo to z toho, že utrpěl šok, když viděl dědu umírat.
Na ostrově se dozvídá, že sirotčinec je v troskách a to už od 2. světové války přesně 3.září.1940, kdy na něj při nešťastné náhodě spadla bomba. Při jeho bližším zkoumání najde další fotografie. Přijde mu to jako vidina, ale vidí děti, co tu žili. Vydá se za nimi a dostane se do časové smyčky. Uvítá ho paní Peregrinová, která ho překvapivě očekává. Sdělí mu, že v podstatě nejsou mrtvý, ale pořád přežívají ve smyčce jednoho dne a to právě 3.září.1930. Každý den se resetuje a od dopadu bomby začíná od znova. Jeho dědeček patřil k nim a také jako on má podivnou schopnost, která se obvykle dědí ob generaci. Vidět netvory. Poznává všechny ty děti, co znal z fotografií.
Chodí je navštěvovat přes smyčku, ale těch šest týdnů, co má být na ostrově se blíží ke konci. Na ostrově se nečekaně objevují roztrhané ovci a později i Martin, zdejší pastor. Jacob si myslí, že to uděl člověk, co nedávno přijel na ostrov. Jeho otec ho pokládá jako ornitologa jeho konkurenci, ale Jacob zjišťuje, že je to doopravdy stvůra, která může za všechna ta úmrtí.
Děti ze sirotčince jsou v nebezpečí, stvůra po nich jde. Přesněji po paní Peregrinové, Ymbrině. Ymbriny totiž dokážou ovládat smyčky a měnit podobu v ptáky. Netvoři a stvůry je začali vyhledávat a unášet, aby je donutili vytvořit, tak velkou smyčku, že by zajistila jejich nesmrtelnost. Minule se jim to dost nepovedlo a staly se z nich tyto bestie.
Stvůra na ostrově nakonec přijde na smyčku a unese ymbriny. Spolu s paní Peregrinovou i paní Tenkozobcovou, která je přiletěla varovat před hrozícím nebezpečím. Zjišťuje se, že stvůra byl Jacobův psychiatr, doktor Golan. Jacobovi a dětem se, ale po úmorném boji, utíkání, lstech a plánů podaří získat aspoň zpět slečnu Peregrinovou. Smyčka se přetrhla a oni nezachránili svůj sirotčinec včas zbyli jen trosky. Jacob se rozhodne, že jim pomůže a opouští život v 21. století. Společně se vydávají hledat další smyčky pro jejich záchranu.

Sovisející články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama