Síla vzdoru

10. července 2013 v 22:03 | Ell
Název: Síla vzdoru
Série: Hunger games
Autor: Suzanne Collinsová
Vyšlo: 2011
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 344
Žánr: Sci-fi, fantasy, román
Znaky: boj o přežití, dystopie, reality show
Překlad: Josef Dušek, Zdík Dušek
Četla jsem: 27.6-1.7.2013
Anotace: Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí - s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce - reprodrozdem - bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.
Ne, že by se mi ta obálka nelíbila, ale přijde mi zvláštní. Ostatně jako každá z obálek Hunger games. Spíš k té obálce tak srdcově přirosteš, než aby se ti na první pohled líbila. Ale tobě se už líbí, protože se tak nehorázně těšíš na to, jak to všechno dopadne. Nevím, jestli mě chápete. Smějící se
Hodnocení obálky:
Suzanne Collinsová se tvorbě pro děti věnuje už od roku 1991, kdy začala psát scénáře k televizním pořadům pro děti.
Když jednoho dne listovala Alenkou v Říši divů, napadlo ji, že venkovské prostředí příběhu se musí dětem, které podobně jako ona vyrostly ve velkoměstě, zdát neuvěřitelně vzdálené. Ve městě, jako je New York, se přece spíš než do králičí nory můžete propadnout do kanalizace. A když se vám to stane, jen těžko se ocitnete uprostřed čajového dýchánku. Co byste tam místo něj tak mohli najít? Právě o tom pojednává její prvotina, The Underland Chronicles (Podzemní kronika).
Suzanne Collinsová žije v Connecticutu společně se svojí rodinou a dvěma divokými kočkami, které se usadily na jejich zahradě.
Kniha už není tak poutavá, jak ty ostatní předešlé díly. V téhle už jen vrcholí boj rebelů a vzbouřenců. Dost mě to mrzí, protože se kniha četla už hůř. Chtělo to i tu romantiku, která tu byla snad úplně vypuštěna. V první půlce knihy se o Peetovi mluví jen v pozadí. Je zajatec Kapitolu, což ochuzuje o ty milé (milostné) scénky.
Kniha ve mě vyvolává nostalgické vzpomínky na celou sérii. Občas se připomenou ty dojemné chvilky a člověku je smutno, že už to všechno končí.
K straně 205: Peeto! Nedělej si z nás už srandu. Vícenásobný infarkt mi moc neprospívá..
Ke konci převládají dost smíšené pocity, jak to všechno vlastně dopadne. Já jsem to vlastně skoro až do poslední věty ani netušila.
A věta, která všechno krásně podtrhla.
Strana 335: Probíhá sklizeň mrtvých.
Celkově bych to zhodnotila asi následovně: ,,Mohla jste podat lepší výkon vojáku Katniss Everdeenová."
Hodnocení knihy:
4/5
Ps: Čtyři hvězdy si kniha zasloužila snad jen kvůli Epilogu. Jinak jsem byla už ochotná dát i 3.5 nebo dokonce 3.

Po vytrhnutí z arény se Katniss se svou matkou a sestrou Prim dostávají do Třináctého kraje. Z dvanáctého totiž zbyl už jen popel a byl, tak představen jako příklad pro ostatní, kdo se bouří. Katniss se ale podaří některé věci zachránit a ty si odnáší do nového domova. Spolu s Plyskyřníkem. Zde se musí podřizovat dennímu programu jako všichni ostatní v čele s prezidentkou Coinovou. Každý den dostává nový program "vytetovaný" na ruku, ale ona se svou paličatostí se jím stejně neřídí. Její matka společně se sestrou zas pomáhají v místní nemocnici. Peeta byl zase převezen do Kapitolu hned po násilném ukončení Čtvrtoher a tam mučen, těmi nejohavnějšími metodami. A Hurikán se ji snaží s tím vším psychicky pomáhat. Po Katniss je ale teď vyžadováno se zhostit role reprodrozda v plné síle a nabudit vzbouřence k dalšímu boji. Ona zatím ale odmítá. Nechce, aby kvůli ní zemřeli další nevinní lidé. Po delším uvažování na to přistupuje, ale s určitými podmínkami. Jako např. aby si mohli nechat Plyskyřníka, nezabijí vítěze Hladových her, čili i Peetu a bude moct zabít osobně prezidenta Snowa.
Začínají se teda točit různé povzbudováky/propagandy do boje. Katniss je nucena tedy odjet i do osmého a druhého kraje kvůli natáčení, kde je svědkem hrůzných věcí. V té době se začíná objevovat v televizi Peeta na straně prezidenta a volá po položení zbraní a míru. Katniss si sice oddechuje, že je na živu, ale přitom se dívá v jakém strašném je stavu. Do Kapitolu je tedy vyslán tým/vojsko, aby Peetu spolu s dalšími uvězněnými vítězi osvobodili. K nim se přidává i Hurikán a Katniss má poprvé strach, že může přijít o oba své hrdiny. Mise je ale úspěšná a do Třináctého kraje se dostává jak Peeta, tak i Anie, Johanna a další. Anie je konečně šťastná, že může být s Finnickem a můžou se vzít. Johanna přežívá na dávkách morfinu a Peeta se úplně změnil, díky mučení sršáním jedem. Myslí si, že Katniss je mut a všechny jeho hezké vzpomínky byly upraveny.
Katniss se na to nevydrží dívat a je rozhodnuta se podrobit výcviku vojáka a odjet zničit Kapitol a zabít prezidenta. Zde už stihli rebelové ovládnout některé části a tak Katniss ještě natáčí v těchto místech další "reklamy". Neočekávaně ale vybuchují některé neobjevené pasti a oni jsou nuceni k útěku. Pár dnů se snaží dostat všemožně až k sídlu prezidenta, kde Katniss chce vyplnit aspoň svou poslední podmínku. Mnozí při tom zemřou a zůstává s ní jen Peeta, který se už zlepšil, ale ne úplně vyléčil, Hurikán, Cressida a Pollux. Finnick a ostatní ze štábu a vojáků jsou mrtvý. Katniss se ale přece jenom dostává na místo, ale při bombardování vidí zemřít svou sestru Prim a dostává šok. Sama se pak probouzí až ve Třináctém kraji, kde zjišťuje, že byla sama nehezky popálená. Prezident je už v zajetí a chystá se na jeho popravu. Je vyzvána, že ho může veřejně popravit a ona toho využívá, aby zabila místo Snowa prezidentku Coinovou. Je odvedena do svého pokoje, kde zůstává několik dnů a uvažuje, jak spáchat sebevraždu, aby nemusela trpět mučením, které se podle ní na ni připravuje. Nakonec odlétá do Dvanáctého kraje a zjišťuje, že byla soudem prohlášena za duševně chorou. Ve dvanáctém kraji se pak oddává svým nočním můrám v uličce vítězů. Jediné části, která nelehla popelem. Její matka zůstala ve Čtvrtém kraji, kde začala budovat nemocnici a ona tu zůstala jen s Haymitchem. Později za ní dorazí Peeta a spolu se začínají zase sbližovat. Katniss napíše knihu o všech, co položili své životy a byli ji blízcí. Peeta ji při tom pomáhá s kresbami.
Po pár letech se dočkali dvou dětí holčičky a chlapečka. A společně je učí, co to byly Hladové hry a jak mohou být šťastní, že už se nic takového neděje. Ukazují jim knihu, kterou napsali a věří, že z nich udělají statečnější lidi.

Související články:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 elina elina | E-mail | 1. července 2014 v 14:45 | Reagovat

ja tu knihu cetla a musim rict ze to je to nejlepdi co jsem kdy cetla.Ale moc me zklamalo ze tam zemreli finick a prim a naopak jsem stastna ze maji deti. :-|  :-(  :-)

2 elina elina | E-mail | 1. července 2014 v 14:49 | Reagovat

ja bych tyhle knizce dala 5/5 protoze me velmi dojala. ???  ???

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama